Ekonomi

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı! Dolar, Altın, Borsa ve Kripto Piyasaları Ne Olacak?

Küresel piyasaların gözü açıklanacak olan ABD verilerine çevrilmiş durumdaydı. Bu bağlamda kritik ABD enflasyon oranı belli oldu. Yatırımcı altın, dolar, borsa ve kripto piyasalarındaki değişimi merak ediyor. İşte detaylar…
Piyasaların merak içerisinde beklediği ABD enflasyonu bugün açıklandı. Açıklanan veriler kapsamında dolar, altın, borsa ve kripto piyasalarında yaşanacak değişimi yatırımcılar araştırmaya başladı. ABD Çalışma ve İstatistikleri Bürosu’ nun Eylül ayı enflasyon raporu oldukça ses getirdi. Raporda eylül ayı için fiyat artışları açısından en çok sağlık, gıda ve kira harcamalarının etkili olduğu belirtildi. Öte taraftan açıklanan ABD enflasyon rakamlarının ardından dolar, altın, borsa ve kripto piyasalarının ne yönde bir hareketliliğin olacağı da merak konusu oldu.

ABD Enflasyon Verileri Açıklandı!

Günümüz ekonomisi göz önünde bulundurulduğunda birbirine entegre bir yapı içerisinde olan ulus ülkelerin ekonomileri tam anlamda bağımsız hareket edemez. Bu bağlamda kelebek etkisi dediğimiz kavrama atıfta bulunarak ifade edecek olursak bugün ABD’ de açıklanacak enflasyon rakamları piyasalar tarafından oldukça merakla bekleniyordu. Piyasalara yön verecek enflasyon rakamları açıklandı.

Geçtiğimiz hafta ABD’ de tarım dışı açıklanan istihdam oranları da beklenenin dışında gerçekleştiğinden kaynaklı gözler bu haftaki açıklanacak enflasyon oranlarına çevrilmişti. ABD enflasyon oranlarının açıklanmasının ardında piyasalarda ciddi hareketlenmelerin yaşandığını da ifade edebiliriz. Bu kapsamda yatırımcılar oldukça endişeli bir bekleyiş içerisine girdi. Dolar altın ve diğer yatırım kaynaklarında ki değişim merak konusu oldu.

Dolar, Altın, Borsa ve Kripto Piyasaları Ne Olacak?

ABD Çalışma ve İstatistikleri Bürosu ABD enflasyon oranlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre ABD ağustos ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) eylül yıllık bazda incelendiğinde %8,2 oranından beklentilerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Bu bağlamda ABD ‘ de aylık bazda TÜFE eylül ayında %0,4 oranından gerçekleştiği ifade edildi. Ekonomistlerin çoğu yıllık enflasyon oranının %8,1 oranında gerilemesi yönünde beklenti içinde olduğunu söyleyebiliriz. Öte taraftan aylık bazda beklenti ise %0,2 seviyesindeydi. Ağustos ayında ise yıllık enflasyon %8,3 oranında gerçekleştiği de belirtildi.

Eylül de ağustos ayına göre çekirdek TÜFE %0,6 bir önceki senenin aynı zamanına kıyasla %6,6 oranında arttığı da ifade edildi. Dolayısı ile 1982 yılından bu yana çekirdek TÜFE ilk defa en yüksek seviyeye çıkmış oldu. Peki piyasalardaki bu beklenmedik gelişmelerin ardında piyasalarda neler oldu? Merak konusu oldu. Dolar da artış yaşanırken altın da düşüş olduğunu belirtebiliriz. Bitcoin’ den de ilk tepki gecikmedi.

ABD açıklanan TÜFE verilerinin ardından ABD Merkez Bankası’ nın 75 baz puanlık faiz artışı yaşandığı belirtildi. Bu politika faiz artışı ile dolar endeksi ve ABD 10 yıllık tahvilleri yükselirken altın ve bitcoin de düşüş yaşandı. Bitcoin için günlük düşüş oranı %4’ in üzerinde gerçekleşti. Enflasyon oranları açıklanmadan önce 18 bin 740 dolar olan lider kripto para enflasyon oranları açıklandıktan sonra 18 bin 200 seviyesine kadar düştü. Altın da ise %1 oranında bir düşüş yaşandı. Bu bağlamda gram altın günlük %0,9 oranından bir düşüş ile 988 TL’ ye kadar düştü.
Dolar endeksinde günlük %0,3 oranında bir yükseliş yaşandı. Açıklanan bu verilerin sonucunda şunu ifade edebiliriz ki çekirdek enflasyon son 40 yılın zirvesine çıktı. Beklentileri aşan yıllık enflasyon oranları %8,2 olarak gerçekleşti. Dolayısı ile ABD’ nin eylül ayı enflasyon oranları bize enflasyonun kalıcı olduğunu gösteriyor. Ayrıca enflasyon oranlarının fazla gelmesi ile ABD FED swaplarının gelecek ay için 75 baz puanlık faiz artışı yapacağının da kesinleştiğini vurgulayabiliriz.

Başa dön tuşu