Magazin

Arabesk dünyasının Ferdi babası yıllar sonra ortaya çıktı! Ferdi Tayfur’un son hali içler acısı

Bir dönemin efsane ismi olan Ferdi Tayfur‘un son halini görenler inanamadı. Yıllar önce yüz felci geçiren ustan sanatçı sağlık sorunları nedeni ile gözlerden uzak bir hayat yaşamaya başladı. Şarkı söyleyemeyen Tayfur’un yıllar sonraki görüntüsü ise görenleri hayrete düşürdü. Detaylar haberimizin devamında…

Birçok başarılı şarkının altında imzası olan ve sesi ile de herkesi büyüleyen ünlü sanatçıya yıllar hiç acımamış. Arabesk dünyasının Ferdi Baba’sı olarak anılan Tayfur, hastalıkları yüzünden kendi halinde gözlerden uzak bir yaşam dürüyor.

O eski halinden eser yok 

Uzun zamandır ortalarda gözükmeyen usta sanatçı geçtiğimiz haftalarda Necla Nazır’dan olan kızı Tuğçe Tayfur’un nişan törenine bile katılmamıştı. Ferdi Tayfur’un menajerinin paylaşımı sanatçının hayranlarını üzdü. Tayfur’un menajeri, “Can cana, yan yana. Her zaman olduğu gibi her konuda yanım da yanımız da” notu ile paylaşım yaptı. Bu paylaşım üzerine yaşlanmış olan Ferdi Tayfur gündem oldu. Hayranları büyük üzüntü yaşadı.

Ferdi Tayfur kimdir?

Ferdi Tayfur, 15 Kasım 1945’te Adana’nın Yüreğir ilçesine bağlı Taşçı köyünde dünyaya geldi. Sanatçıya adını dublaj sanatçısı Ferdi Tayfur’un hayranı babası Cumali Bey koymuştur. Oğlunun eğitimine düşkün olan Cumali Bey’in pavyon çıkışı öldürülmesi ile eğitim hayatı sona eren sanatçı yoksul ve trajik bir hayat yaşadığını, babasının ölümünden sonra annesinin evlendiğini, kendisinin de okumak istediğini ancak imkanlar yüzünden bunu gerçekleştiremediğini söylemiştir. Henüz çocukluk yıllarında üvey babasının bulduğu şekerci dükkanında çıraklık yapan sanatçı okumayı iş hayatında öğrendiğini söylemiştir. Daha sonraları çiftlikte çalışarak ailesinin geçimine katkıda bulunan Tayfur aynı yıllarda düğünlerde şarkı söylerken yerel gazetede Adana Radyosu’nun müzik yarışması ilanını görür ve yarışmaya katılır. Ancak birinciliği kazanamaz ve ikinci olur, üvey babasının engellemelerine karşı İstanbul’a gelip Lunapark Gazinosu’nda iş bulur ve Nurten İnnap’a bağlama çalmaya başlar. Daha sonra Leyla adlı ilk plağını doldurur ve bu plağından 500 lira kazanır.

Ferdi Tayfur 1968 yılında Seda Plak ile iki plaklık anlaşma yapar ancak beklenen ilgiyi görmez. Akabinde yeniden Adana’ya döner ve çiftlikteki işlerin başına geçer, diğer yandan müzik çalışmalarına devam eder ve üç yıl aranın ardından yaptığı Huzurum Kalmadı adlı plağı yayınlanır. 1973 yılında ise Görsev Plak adına yaptığı Kır Çiçekleri adlı 45’lik ile çıkış yakalar. Yine 1974 yılında yaptığı Bana Gerçekleri Söyle adlı 45’lik ile adını duyurur. 1975 yılında Elenor Plak’a transfer olur. Önce Bırak Şu Gurbeti, ardından Çeşme adlı şarkısı ile adını duyurur. Sanatçının 16-17 yaşlarındayken birliktelik yaşadığı bir kadından Timur adında bir oğlu vardır. Sonrasında resmi nikâhlı ilk ve tek eşi olan Zeliha Hanım’dan Tuğba ve Funda iki kızı olmuştur. Yaklaşık 30 yıl birlikte yaşadığı 2007 yılında ayrıldığı sinema oyuncusu Necla Nazır’dan ses sanatçısı Tuğçe Tayfur adında bir kızı olmuştur. Necla Nazır ile birlikteyken ilişki yaşadığı Habibe Ümyani Demir’den sanatçının Ferdi Taha adında bir çocuğu vardır. Sanatçı 2010 yılında, uzun yıllar sonra resmi nikâhı hâlâ devam eden ilk eşi Zeliha Turanbayburt ile beraber yaşamaya başlamıştır.

Başa dön tuşu