Ekonomi

Devlet Kırtasiye Yardımına Yönelik Ayrıntıları Duyurdu

Kırtasiye desteğine yönelik başvurular, ilk ders zilinin çalmasına sayılı günler kala öğrenciler ve veliler tarafından yakından takip edilen gündem konulardan biri oldu. 2022-2023 eğitim ve öğretim senesinin başlamasıyla birlikte öğrenciler ve velilerin kırtasiye heyecanı devam ediyor. Peki kırtasiye desteği ne kadar? Nasıl başvuru yapılır? Ayrıntılar haberimizin devamında sizlerle…

Geçtiğimiz seneye göre defter kalem gibi seçili ürünlerde fiyat artışı iki katına yükselirken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da 1.500 TL kırtasiye desteği başvurularını almaya tüm hızıyla devam ediyor. Her sene yılda bir defa gerçekleştirilen kırtasiye desteğine yönelik ayrıntılar öğrenci velileri tarafından yoğun bir ilgiyle takip ediliyor. Ekim ayının gelişiyle birlikte 2022-2023 eğitim öğretim yılı da tüm öğretim kurumlarında resmi olarak başlamış durumda. Peki Devlet’ten kırtasiye yardımına nasıl başvurulur? Kimler başvurabilir?

Kırtasiye Desteği Ayrıntıları

2022-2023 eğitim ve öğretim yılının yeniden başlamasına az bir süre kala Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da 1.500 TL kırtasiye yardımını gündemine aldı. E-Devlet üzerinden alınan başvurular kapsamında Sosyal Ekonomik Destek (SED) ile binlerce ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite öğrencisine nakdi olarak 1.500 TL ödeme yapılacak. Bu yardımdan yararlanabilmek için öğrencinin veya ailesinin muhtarlıktan fakir olunduğuna ilişkin fakirlik kağıdı bulunması, ekonomik olarak desteğe ihtiyaç gereğinin bulunması ve hane içi gelirin asgari ücretin kişi başına düşen tutarının 4’te 1’inden az olması gerekmektedir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Kırtasiye desteği için başvurular Ekim ayı itibariyle de devam etmektedir. Peyderpey ödenen kırtasiye desteğine “turkiye.gov.tr” adresi üzerinden e-Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra “SED Yardımı” araması yaparak başvuru ekranına ulaşabilir ve bu yolla başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu