Ekonomi

Dolar, Euro, Sterlin Ne Kadar?

14 Ekim Cuma günü Dolar ne kadar oldu, sorusunun yanıtı geçtiğimiz gün ABD enflasyon verilerinin açıkladıktan sonra hem vatandaşlar hem de yatırımcılar tarafından büyük merak konusu oldu. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre; Amerika Birleşik Devletleri eylül ayı tüketici enflasyonu yıllık bazda %8,2, aylık bazda % 0,4 olarak gerçekleşti. Peki, 14 Ekim Cuma bugün dolar ne kadar, kaç TL? Döviz kurları nelere bağlı olarak yükselir? 14 Ekim günü euro kaç lira oldu? İşte 14 Ekim 2022 Cuma günü güncel euro, sterlin ve dolar fiyatları ne kadar? Yatırımcılar tarafından merakla araştırılan bu sorunun haberimizde.

14 Ekim Cuma gününe ait euro, döviz, sterlin güncel fiyatları ve döviz kurlarını etkileyen faktörler  siz değerli okurlarımız için haberimizde yer alıyor.

Dolar ile ilgili son dakika gelişmeleri ve euro’da son durum ne? Dün ABD enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra bu detaylar alıcıları tarafından çok merak edildi. Birçok kişi arama motorlarında döviz kuruna ilişkin arama yaptı. Peki, 14 Ekim Dolar ne kadar oldu? Euro kaç TL? 14 Ekim 2022 Cuma güncel euro, sterlin ve dolar fiyatları ile ilgili yatırımcılar tarafından merak edilen detaylar haberimizde..

Dolar Kaç TL?

13 Ekim Perşembe günü kapanışını 18,5577 Türk lirası seviyelerinde gerçekleştiren dolar  14 Ekim Cuma günü ise 18,5486  Türk lirası alış, 18,5670 Türk lirası satış fiyatından el değiştirdi.

Euro Fiyatları Kaç TL?

Önceki kapanışını 0,23’lük artış ile çıkış yapan euro 18,1690 Türk lirası seviyelerinde kapanışını gerçekleştirmişti. Euro 18.1512 Türk lirası alış fiyatından, 18,1870 Türk lirası satış fiyatından işlem gördü.

Sterlin Kaç TL?

13 Ekim Perşembe günü kapanışını 21,0400 Türk lirasından gerçekleştiren sterlin 21,0148 Türk lirası alış, 21,0652  Türk lirası satış fiyatından işlem gördü.

Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

2000’li yıllara kadar döviz büroları aracılığıyla dövizlerin alım  ve satım işlemlerinin yapıldığı çağın getirisi ile birlikte bu işlemler sanal ortamda çok kolay  bir şekilde yapılabiliyor. Son yıllarda ellerimizin altında olan bilgisayar ve telefon ile sadece bir kaç  basit işlem ile döviz satın alabiliyoruz.

Döviz kurlarını etkileyen Pek çok etken vardır. Bu  etkenlerin bazılarını sizlerle  haberimize paylaşacağız.

Döviz kurlarında oluşan dalgalanma, arz ve talep arasında oluşan  ilişki ile bizzat alakalıdır. Bir ülkeye giren döviz miktarı,  o ülkenin para biriminin üzerinde etki oluşturabilmektedir. Bir ülkenin harcadığı veya ihtiyaç duyduğu dövizlerin, ülkeye giren dövizlerden fazla olması  ile birlikte ortaya cari açık çıkmaktadır. Oluşan cari açık ise, ülke para biriminin değer kaybetmesine neden olmaktadır değersizleşmesine neden olmaktadır.

Ülkedeki ekonomik Ve siyasal dalgalanmalar nedeniyle (dış politika, iç politik gerilimler, demokrasi, politik tutarsızlıklar, terör ve güvenlik vb. gibi olaylar ülkenin para birimini etkilemektedir.

Başa dön tuşu