Ekonomi

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür, Faturadan Nasıl Tasarruf Edilir?

Elektriğe gelen son zamlar vatandaşların cebini yakmaya başladı.  Elektrik faturası, doğal gaz gibi en yüklü gelen faturalar arasında bulunuyor. Bu neden ile vatandaşlar elektrik faturalarının tutarını düşürmek için, elektrik faturalarında nasıl tasarruf yapılır sorusuna cevap arıyorlar. Peki, elektrik faturalarında nasıl tasarruf edilir? Birçok kişi elektrik faturasını düşürmenin yollarını arıyor. Elektrik kullanımında yapılan küçük hatalar faturalarda büyük yansımaya sebep olarak bütçeyi zorlayabiliyor. Elektrik faturasını düşürmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Eğer yüklü miktarda gelen tasarruf yöntemleri ile ev ekonomisini canlandırabilirsiniz. Uzmanlar yapacağınız birkaç yöntemin, elektrik faturanızın düşmesine yarayacağını belirtiyor.

Elektrik Faturası Nasıl Düşürülür?

Buzdolabının Fişini Sakın Çekmeyin

Birçok insan evde kullanmadığı aletlerin fişlerini çekerek elektrik faturasını düşürmeye amaçladığını söylüyor. Ancak buzdolabı fişi çekilen aletler arasında yer almamalı. Buzdolabının ve dondurucunun fişini çektiğinizde tekrar kullanıma hazır hale getirmek için buzdolabı gerekli soğukluğu ayarlamak için yoğun şekilde elektrik harcıyor. Buzdolabının fişini çektiğinizde elektrikten tasarruf değil tam tersine elektrik faturasının daha yüklü bir şekilde gelmesi neden olur. Ayrıca buzdolabında yer alan ürünler sıcaklıktan dolayı bozulmaya el verişli olur.

Saç Kurutma Makinesinin Kullanımını Azaltın

Saç kurutma makinelerinde enerjinin % 90’ı boşa gidiyor. Bir buzdolabı 0,3 kilovatsaat elektrik harcarken saç kurutma makinesi bir saat çalışsa 2 kw enerji harcıyor. Bu yüzden saç kurutma makinesinin çok kullanılması elektrik faturanızı arttıracaktır.

Ocak Kullanın

Su ısıtıcılar da çok sık kullanılan küçük ev aletleri arasında yer alıyor. Evde yemek yaparken suyu bir su ısıtıcıda ısıtmak ile suyu doğal gazlı bir ocakta ısıtmak arasında maliyet bakımından neredeyse iki kat fiyat farkı var.Doğal gaz elektriğe göre daha ucuz. Bu yüzden su ısıtırken ocak kullanmanız elektrikten daha fazla tasarruf sağlamanızı sağlar.

Yemek Yaparken  Tencerenin  Kapağını Kapatın

Yemek yapılırken yemek tenceresinin kapağını kapatmak. Kulağa garip gelse de yemek yaparken tencerenin kapağını kapatarak enerjiden %50 tasarruf elde etmenizi sağlar.

Bu Saatlerden Uzak Durun

Halk arasında bilinen özellikle çamaşır, bulaşık, ütü ve diğer ürünler akşam 22.00’den sabah 06.00’ya kadar olan zaman diliminde çok sık tercih edilen yöntemdi. Bu saatlerin artık değiştirildiği belirtildi. Peki ‘elektriğin en pahalı olduğu saat ne zaman? Sorusu vatandaşların en merak ettiği konu arasında yer alıyor. Akşam üzeri saat 17:00 ile 22:00 saatleri arasında zaman diliminde elektrik sayacının rakamlarını okuyamaz hızda döndüğü iddia ediliyor.

Buzdolabının Yanındaki Aletlere Dikkat Edin

Buzdolabı gibi çabuk ısınan ürünlerin yanına ısı sıcaklığını yükseltecek aletleri koymaktan uzak durun. Gün içinde sık kullanılan ev eşyası buzdolabı olduğu için ısı derecesini korumaya yönelik fazla enerji tüketimi sağlıyor. Bu nedenle buzdolabı yanına fırın, mikrodalga gibi etrafa fazla ısı yayan aletleri koymayın.

Başa dön tuşu