Ekonomi

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır? Evde Bakım Maaşı ne Zaman Yatacak?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olan kişilerin bakımından sorumlu olan  kişilere, bakıma muhtaç olan kişilere baktıkları için  devlet tarafından sağlanıyor. Önceki aylarda 2 bin 706 lira olan evde bakım parası 3 bin 340 liraya yükseltildi. Ekim ayının gelmesi ile evde bakım maaşının yattığı iller kişiler tarafından araştırılmaya başlandı. Peki evde bakım maaşı hangi illerde hesaplara yattı,  evde bakım maaşları ne zaman yatacak? İşte  siz değerli okurlarımız için çok merak edilen sorunun cevabı haberimizde.

Evde bakım maaşı nasıl alınır? Evde bakım maaşı almak için yardıma muhtaç olan kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılması gerekiyor. Evde bakım maaşı ayrıca internet üzerinde kolay bir şekilde sorgulanabiliyor.  e-Devlet üzerinden  kolay bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Aynı zamanda diğer bir sorgulama şekli de SMS,  SMS ile sorgulama yapmak da mümkün. Peki evde bakım maaşı hangi illerde hesaplara yatırıldı, maaş ne zaman yatacak?   Merak edilen sorunun yanıtı sizler için haberimizde.

 Evde Bakım Maaşı Hangi İllere Yattı?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,  muhtaç koşullarda bulunan kişilere her ay düzenli ödeme yapıyor. Bakanlık, evde bakım maaşı ödemelerini her ay 15 ila 30’u arasında gerçekleştiriyor. Ekim ayı için evde bakım maaşı ödemeleri Ekim’in ilk haftası olması dolayısı ile  tamamlanmadı.

Evde Bakım Maaşı E-devlet’ten Sorgulanır mı?

Evde bakım maaşını e-Devlet üzerinden sorgulamak için ne yapmak gerekiyor? Öncellikle e-Devlet sayfasına girip “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına erişim sağlayın.

Evde bakım maaşını SMS ile sorgulamak için ne yapmak gerekiyor? Telefonunuz aracılığı ile evde bakım maaşını kolay bir şekilde sorgulamanız mümkün, Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile maaşını alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e kısa mesaj  atarak bakiye takibi yapabilir. Mesaj göndermeniz dahilinde maaşınızı gelecek mesaj ile kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım maaşı alabilmek için  hangi koşullar gerekiyor? Evde bakım maaşı nasıl alınır? Bu sorular özellikle yardıma muhtaç olan kişilerin aile bireyleri tarafından soruluyor ve sorulara cevap aranılıyor. Peki evde bakım maaşı için hangi koşullar gerekiyor? Evde bakım maaşı aşabilmek için maaş alacak kişinin ve bakıma muhtaç olan kişinin aşağıdaki 3 şarta sahip olması gerekiyor. Peki bu şartlar nelerdir?

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için öncelikle hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hanede yaşayan kişi sayısına bölünüyor. Buna yardıma muhtaç olan  kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için yardıma muhtaç olan  kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılması gerekiyor.

Başa dön tuşu