Ekonomi

Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olanlar Dikkat! Sicil affı geliyor!

Son dakika haberi milyonlarca kişiyi çok yakından ilgilendiriyor.Torba yasa ile kredi, kredi kartı, karşılıksız çek, protestolu senet gibi borçlarını ödemesini aksatan kişilere yakın zamanda sicil affı geliyor. Son dakika haberine ek bir sevindirici haber daha geldi!beraber 1 Temmuz tarihine kadar borcunu ödeyen kişiler artık temiz sayfa açılacak.

Bir dizi sosyal destekleri içeren torba yasa teklifi ile, Bankalar Birliği Risk Merkezi kayıtlarına giren ve kamuoyunda “kara liste” olarak adlandırılan kredi borçlularına sicil affı imkanı geliyor.

Son 13 Yılın En Kapsamlı Düzenlemesi

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren madde, Karşılıksız Çek ve Protestolu Senet ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Hakkında Yasa’nın çıktığı Ocak 2009’den bu zamana kadar yapılan en kapsamlı düzenleme olacak.

Karşılıksız çek, protesto edilmiş senet, zamanında ödenmemiş kredi kartı ve diğer kredi borçları sebebi ile kredi puanları düşen kişilere süper bir olanak tanılanacak! Yeni yapılan düzenleme ile kredi puanı düşük olan kişilere sicili düzeltme şansı tanınıyor.

 1 Temmuz 2023’te Bir Devir Kapanacak

Bu haktan, anapara ve taksit ödeme tarihi 1 Ekim 2022 tarihinden önce olan kişiler ve şirketler faydalanma şansı  yakalayacak. Borçlarını 1 Temmuz 2023 tarihine kadar ödeyenlerin ya da yapılandıran kişilerin ise Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde bulunan kayıtları silinecek.

Hukuki Koruma

Kredi kuruluşlarının ve finansal kuruluşların, bahsi geçen kişiler ya da şirketlerle yaptıkları işlemlerde, geçmiş dönem performanslarına ilişkin olumsuz olarak bulunan kayıtlar ise dikkate alınmayacak.

Bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve tüketici finansman şirketlerin tarafından yapılacak olan kredilendirme, çek karnesi verilmesi ve diğer yapılan işlemlerde eski kayıtlar ise görülmeyecek. Bunu yapan finans kuruluşlar için yapılacak olan bu işlemlerden dolayı herhangi hukuki ve cezai sorumluluk doğmayacak.

 Yasa Tasarısında Neler Var?

Vatandaşa derin bir nefes aldıracak düzenleme tasarıda şöyle yer alıyor:

Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 01.20.2022’den önce olup da; kullanmış olduğu nakdî ve gayrî nakdî kredilerinin anapara, faiz ve/veya ferilerine ilişkin ödeme sürecini aksatmış olan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin karşılıksız olarak çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve diğer kredi borçlarına ilişkin 5411 sayılı Kanun’un ek 1’inci maddesi hükmü uyarınca kurulan Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde mevcut olan kayıtları, konuda bahsi geçen borçların ödenmesi geciken kısmının 01.07.2023’e  kadar hepsinin ödenmesi ya da tekrardan yapılandırılması durumunda, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kuruluşlar tarafından dikkate alınmaz. Kredi kuruluşları ve finansal kuruluşların birinci fıkra hükmü uyarınca mevcut kredileri tekrardan yapılandırması ya da yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz. İfadeleri kullanıldı.

Başa dön tuşu