Gündem

ÖTV İndirimimi Geliyor? Yeni Yılda Hangi Vergiler Kaldırılacak?

Asgari ücret zammı son zamanlarda milyonlarca vatandaşın en önemli gündem maddesi haline geldi. Bu iddialar konuşulurken dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başta otomobil ve cep telefonu olmak üzere çok sayıda farklı ürünlerde düzenleme yapılması yönünde talimat verdiği iddiası ortaya atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yılbaşına kadar hazırlıkların bitirmesi yönünde talimat verdiği aktarılırken vatandaşlar konunun detaylarını merak ederek araştırmaya başladı. Otomobilden cep telefonuna kadar çok sayıda üründe başta ÖTV olmak üzere bazı vergi indirimleri hatta bazı vergileri kaldırmaya gideceğine dair bazı açıklamalar yaptı. Vatandaşın cebine yansıyacak olan söz konusu ekonomik paketin yılbaşına az bir süre kala ya da hemen sonrasında açıklanacağı iddia edildi. İşte vatandaşı ilgilendiren otomobil ve cep telefonu düzenlemesine ilişkin merak edilen ayrıntıları…

Son dakika: Yüksek kur, enflasyon ve krediye ulaşımdaki güçlükler başta otomobil olmak üzere pek çok alanda vatandaşları olumsuz yönde etkiledi. Son gelen bilgilere göre başta otomobil ve cep telefonu olmak üzere çok sayıda alanda vergi düzenlemesi geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yılbaşına kadar hazırlıkların bitirmesi yönünde talimat verdiği aktarılırken vatandaşları etkileyecek ekonomi paketinin yılbaşı öncesi veya hemen sonrasında açıklanacağı iddia edildi.  Konuya ilişkin merak edilen detaylar siz değerli okurlarımız için haberimizde.

Neredeyse Hepsi  % 80’lik ÖTV Dilimine Geçti

Son zamanlarda otomobil satışlarında yaşanan gözle görülür azalış sektörde panik havası yaratırken, ÖTV matrahlarına yönelik bir düzenlemenin yapılması isteniliyor. Gelinen son noktada ise piyasada satılan hemen hemen tüm sıfır otomobillerin %80’lik ÖTV dilimine geçtiği görüldü. Yüzde 80’lik dilimin altında kalan sayılı araçlar ise markaların en ucuz modellerinin en alt donanıma sahip araçlarından oluşuyor.

Vatandaş’ta ‘ÖTV İndirimi Beklentisi’ oluştu

Ağustos ayında ikinci el otomobillere getirilen 6 ay ve 6 bin kilometre sınırı, yatırım amaçlı otomobil alımlarının önüne ket vurmuş olsa da, bu sefer de artan fiyatlar yüzünden aylardır bayilerde araç bulamayan alıcıların sıfır otomobile erişimi epey zor bir hale geldi. Otomobil alımlarında BDDK’nın getirdiği kredi sınırı ve kredilere erişimde yaşanan zorluklar da otomobil alımını zorlaştırdığı biliniyor. Bu sebepler tüketicinin ÖTV güncellemesi ile fiyatların düşeceği ve otomobile erişimin kolaylaşacağı yönünde bir beklenti duyulmaya başlandı.

Otomobilden Cep Telefonuna Kadar Vergi Düzenlemesi

Diğer bir iddialara göre, konuya ilişkin Maliye Bakanlığı’nda şu sıralar yoğun bir çalışmanın olduğunu aktardı. Işık, Maliye Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı yazısında otomobilden cep telefonuna kadar çok sayıda üründe başta ÖTV olmak üzere bazı vergi indirimleri hatta bazı vergileri kaldırmaya gidecek kadar adımlar için çalışıldığını yönünde aktarım yapıldı.

Erdoğan’dan Talimat! ‘Yılbaşına Kadar Tamamlayın”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlığa ‘Yılbaşına kadar hazırlıklarınızı tamamlayın’ talimatı verdiği iddia ederken, yeni yıldan önce veya hemen sonra vatandaşı rahatlatacak paketin açıklanacak.

Başa dön tuşu