GündemMagazin

Ünlü gazeteciden kötü haber! Hıncal Uluç hayatını kaybetti

Ünlü gazeteci ve spor yorumcu Hıncal Uluç yaşamını yitirdi. Bir süredir hastanede tedavi gören gazeteci, iki böbreğini birden kaybetmiş ve hastanede tedavi görüyordu. Kan zehirlenmesi yaşayan Uluç 10’a yakın ameliyat olmuştu. Detaylar haberimizin devamında…

Bir süre önce kalçasını kırmış olan Hıncal Uluç, Yoğun bakımda tedavi görüyordu. konuşmaları ve yazıları ile dikkat çeken isimlerden olan Uluç , yaşam savaşını kaybetti.

Ünlü gazeteci hayatını kaybetti

Yoğun bakımda tedavi gören 83 yaşındaki Hıncal Uluç hastanede hayatını kaybetti.  Sami Çölgeçen acı haberi sosyal medyadan duyurdu. Gökdelen, “Doktorla konuştuk, Hıncal Bey’in durumu oldukça kritik. Kendisinin zaten 1 böbreğinde sıkıntılar vardı ve böbreğini kaybetmişti. Şimdi diğer böbreğinde de çok ciddi sıkıntılar ortaya çıktı. Bununla beraber başka sağlık sorunları da bulunmakta. Kendisi şu an yoğun bakımda yatıyor, durumunun ağır olduğunu öğrendik. 1960’dan beri çok yakındık, çok üzgünüm…” şeklinde paylaşım yaptı.

Hıncal Uluç kimdir?

Hıncal Uluç, 1 Kasım 1939’da Kilis’te dünyaya geldi. Türk gazeteci, köşe yazarı ve spor yorumcusuydu. Sabah gazetesinde köşe yazıları yazdı ve A Spor’da yayımlanan Hıncal Uluç ile Baş Başa programında spor yorumculuğu yaptı. Baba tarafından Ubıh asıllı Anne tarafından dedesi Kilisli Anneannesi Rumeli göçmenidir. Subay olan babası Fuat Uluç’un, II. Dünya Savaşı sırasında Bulgar sınırında görevli olması nedeni ile üç yaşına kadar anneanne ve teyzesi tarafından büyütülmüştür. Babası Çaldıran’a tayin olduğunda aile tekrar birleşmiştir. Tayinler yüzünden ilkokula Bandırma’da başlamış, sonra 1950 yılında Kilis’te bitirmiştir. 1952 yılında Antakya’da ortaokula başlamış, geri kalan eğitimini de Ankara Kurtuluş Lisesinde tamamlamıştır.

1980 yılına kadar Ankara’da kalan Uluç, İngilizce öğrenme hevesiyle İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesine yazılmış, bir sömestr sonunda tekrar Ankara’ya dönmüştür. Ankara’ya döndükten sonraki sene Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini kazanmıştır. Demokrat Partiden ayrılan bir grubun kurduğu Hürriyet Partisi, Yenigün adıyla bir yayın organı kurmuş, Uluç, Mehmet Ali Kışlalı desteği ile 17 yaşında, sıkıyönetim gereği altı sayfa çıkan gazetenin spor sayfasını hazırlamaya başlayarak gazeteciliğe adım atmıştır. Oktay Kurtböke, Güneş Tecelli, Başkurt Okaygün, Kurthan Fişek, Güngör Sayarı, Ercan Tan gibi isimlerle beraber çalışan Uluç, 1964 yılında liseden mezun olduktan bir yıl sonra Mamak Muhabere Okulu’nda iki yıl askerlik yapmıştır.

Askerden döndüğü 1967 yılında, Mehmet Ali Kışlalı başta olmak üzere eski Yenigün ekibinin çıkardığı Yankı gazetesinde çalışmaya başlamıştır. Oktay Kurtböke Cumhuriyet gazetesinin yayın yönetmeni olduğu için Uluç, “Yankı” ile paralel iş yürüterek burada haftada iki gün spor yazıları yazmaya başlamıştır, TRT kurulunca pazartesi günleri yine Cumhuriyet’te tam sayfa TV gazetesi yapmıştır. 1980 senesinde Gelişim Yayınları’nın sahibi Ercan Arıklı ile bir dergi çıkarmak üzere İstanbul’a gelen Uluç, Zafer Mutlu’nun daveti ile 1990 senesinde Sabah gazetesinde yazmaya başlamıştır. 1994 yılında uğradığı silahlı saldırı sonucu topuğundan vurulmuştur. 2004 yılında Antalya Valisi Alaaddin Yüksel hakkında yazdığı yazı nedeniyle, 2008 yılında 1 ay hapis ve 898 YTL cezaya çarptırılmıştır. Sabah’ta yazarlık yapmıştır. Hıncal Uluç’a, Defne Joy Foster’ın ölümünden sonra yazdığı “Bu nasıl bir mahalle baskısıdır?..” isimli yazısı üzerine tazminat davası açıldı ve tazminata mahkûm edildi.

Başa dön tuşu